Stem Klübünden Stem Festivaline

Stem Klübünden Stem Festivaline

Proje hakkında

Okul ortamında STEM Kulüpleri kurulur.
STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ile ilgili faaliyetler üzerinde çalışılır.
(3-11 yaş aralığında, okul öncesinden ilkokul düzeyine kadar) Proje ile STEM Kulüp çalışmaları gerçek hayatta yerini bulur. Kulüp çalışmalarının nasıl yapılacağı ne şekilde yürütüleceği hakkında bilgi sahibi olunur. Kulüpler, Festival günleri ile çalışmalarını sergiler. Okul STEM kulüpleri ,internet sitesi gerçeğine kavuşur.

HEDEFLER

Bu proje ile; STEM Kulüpleri ile öğrenciler STEM eğitiminin anlamını ve gerçek STEM eğitimini öğrenir. Fen, Teknoloji, Mühendislik, Bilim, Matematik ,Sanatı destekleyen eğlenceli ortama katılır. STEM içeriğinde ve sürecinde bilgi ve uygulamalarında (davranış değişikliği) oluşturur. Akran öğretimi ,işbirliği becerisi kazanır. Öğrenme becerileri gelişir. Disiplinler arası bağlantıyı keşfeder. STEM kulüplerinde çalışarak, gerçek dünyada ki olaylarla bağlantı kurar. Yüksek öğrenime ilgi duyarlar. Akademik başarıları artar. Farklı STEM öğrenme fırsatları yakalamış olurlar. İlgi ve destekleri artar.

ÇALIŞMA SÜRECI

Hazırlık; Ortak arama, (eTwinning masaüstü ortak arama forumlarının kullanımı) fikir geliştirme ,ortak proje planlama.
Uygulama; Ortak okullar öğretmen ve öğrencileri ülkelerini, şehrini, okulunu, sınıfını ve kendilerini tanıtır. Proje logosu ve poster çalışması yapılır. Tasarımlardan ortak bir logo ve afiş seçilir.
Anket ve röportaj yapma; Stem nedir?

Stem faaliyetleri nasıl planlanır? bilginiz var mı?

Stem Kulüpleri Kurma; ortak okullar okul ortamında kulübünü kurar. Kulüp belli yaş aralığı içinde belli senaryolar üzerine kurulur. Her okulun senaryosu farklı olabilir. Örneğin; karanlık gökyüzünde yıldız izleme etkinliği. Kulüplerde yaş aralığına uygun öğrenci grupları oluşturulacak. Gruplarda öğrenci sayısı sınırlıdır. Her grup farklı bir öğretmen tarafından yürütülebilir. Grupların senaryoları ortaktır. Ortak okullar arası faaliyetler farklı olsa da başarılı STEM kulüpleri için ortak özellikler taşıyacaktır.

BEKLENEN SONUÇLAR

Proje sonucunda; STEM kulüpleri ortak okulları final projesi sergileyecek. Her okuldan 1 öğretmen ve 24 öğrenci katılacaktır. Final projesi STEM festivalinde projelerini sergileyecektir.
Öğrencilerin Kulüp çalışmalarındaki faaliyetleri ise TÜRKİYE STEM KULÜPLERİ adresiyle internet sitesinde yayınlanacaktır. Site de her kulübün kendi çalışmalarına yer verilecektir. Öğrenciler, öğretmenler, ebeveynler uygulamalı deneyimini diğer STEM kulüpleri ile paylamış olacaktır. Böylece Farklı STEM Öğrenme fırsatları yakalamış olacaklardır

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

1